74F640PC
Mfr.Part #
74F640PC
Manufacturer
onsemi
Package/Case
Datasheet
Download
Description
IC TRANSCEIVER INVERT 5.5V 20DIP
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Logic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Current - Output High, Low :
15mA, 64mA
Input Type :
Logic Type :
Transceiver, Inverting
Mounting Type :
Through Hole
Number of Bits per Element :
8
Number of Elements :
1
Operating Temperature :
0°C ~ 70°C (TA)
Output Type :
Part Status :
Obsolete
Supplier Device Package :
20-PDIP
Voltage - Supply :
4.5V ~ 5.5V